pondělí 6. května 2013

Tai chi cviky 8 kusov brokátu


Deväť kusov brokátu patrí v Číne do jednej z dvoch hlavných vetví taoistického qi gongu.8 kusov brokátu je „Cvičenie k poznaniu nekonečnej štruktúry sveta tvarov“: Keď pozorujeme život len nevedomo, vnímame rôzne vzory a štruktúry. Keď sa však sústredíme a plno prežívame plný prítomný okamžík pri cvičení, zbadáme, že všetky vzory sú pretkané len jednou jedinou niťou.

Cvičenie qi gong ovplyvňovalo v Číne všetky oblasti spoločenského aj kultúrneho života už od predhistorických dôb. Všetky spoločenské vrstvy, od šľachticov až po roľníkov, sa snažili do svojich životov zabudovať zásady obsiahnuté v qi gongu. Podľa týchto zásad máme žiť v súlade s prírodou. V súlade s týmito pravidlami boli vychovávané deti od útleho veku.

Dnes doplňuje všetky metódy medicíny, či už modernej alebo tradičnej. Vnútorné umenie qi gongu (tai chi) využíva fyzické pohyby, správne dýchanie a silu koncentrácie na aktivovanie životnej energie Qi. Ak môže energia voľne prúdiť v našom tele, znamená to posilnenie nášho fyzického, duševného a duchovného zdravia.  

    História:
    Tento súbor cvikov podľa legiend zostavil generál Jue Fej pre zlepšenie zdravia svojho vojska.V pôvode sa hovorilo že systém cvikov sa zakladal na 12 rôznych cvikoch.Predávaním z generácie na generáciu sa ale upravilo cvičenie na 8 cvikov brokátuJue Fej je zakladateľom aj dvoch bojových systémov: systém Orlieho pazúra a Xing Yi Quan- štýl formy a mysle. Pred tým, než začneme cvičiť tento súbor cvičení, prinášajúci zdravie už skoro 1000 rokov, je dobré sa niečo dozvedieť o minulosti jeho tvorcu a cvičenia samotného.

Dynastia Sung v Číne bola krušným obdobím. Vojna na severe s barbarmi, korupcia, hlad stále zaťažovala národ. Uprostred tejto doby sa zrodil muž, ktorý ukázal čistotu a silu ducha a ideálu, že dobrota, spravodlivosť a vernosť sú vlastnosťami, ktoré žijú večne. V čase mieru bol učencom a znalcom literatúry, počas vojny bol statočným a múdrym generálom, ktorí obratne porazil nepriateľov ríše.
           
Prvé základy múdrosti mu vštepovala matka. V mladosti sa k jeho výuke pripojil aj Čou Tchung, majster bojových umení, ktorí študoval v Šaolinskom kláštore. U tohto majstra sa začal venovať bojovým umeniam. V 19-tich rokoch vstúpil do armády. Bol vynikajúcim vojakom. Jeho múdrosť, statočnosť a bojové schopnosti mu vyslúžili jedno povýšenie za druhým. Neskôr sa stal veliteľom jednej z armád. Po prevzatí velenia zaviedol pre svojich vojakov systematický cvičebný program v bojových umeniach.
           
Úspech Jueových vojakov môžeme pripísať trom aspektom. Za prvé - sprísnil tréning, vojaci museli trénovať pravidelne a profesionálne až kým nevynikali v bojových dovednostiach. Za druhé - Jue Fej vytvoril účinnú a fungujúcu vojenskú organizáciu. Za tretie, a to je zrejme najdôležitejší aspekt - Jue Fej vytvoril pre svojich vojakov dva nové bojové štýly. Prvý štýl vychádzal z jeho vnútorného tréningu a viedol k vytvoreniu Xing Yi. Druhý štýl Orlí pazúr bol charakteristický dôrazom kladeným na techniky pák - chin na.
           
Vďaka takto vycvičenej armáde dokázal vyhrávať stretnutia s omnoho silnejšími nepriateľmi.

Vplyv 9 kusov brokátu na zdravie.

Tradičná medicína rozdeľuje ľudské telo na hrubé a jemné. Hrubými časťami sú napríklad kosti, svaly či koža. Jemnou stránkou označuje systém energetických dráh – meridiánov. Pomocou týchto dráh človek prijíma energiu, udržiava ju vo svojom tele a vydáva ju do svojho okolia. Správne životné funkcie i celkový zdravotný stav sú závislé od správneho a voľného toku energie qi energetickými dráhami. Podľa teórie tradičnej čínskej medicíny vznikajú choroby ak nežijeme v rovnováhe a v súlade so zákonmi prírody. Narušením tejto rovnováhy vznikajú problémy na všetkých úrovniach ľudskej bytosti, ktoré spôsobujú stratu a blokovanie energie.

Na fyzickej úrovni sa blokovaná energia prejavuje zlým držaním tela - ohnutý chrbát, vpadnutý hrudník, pokles svalového tonusu, problémy s chôdzou. Strata energie spôsobuje nadmerné svalové napätie, držanie tela je príliš exponované – sme príliš vystretí. Na energetickej úrovni sa nedostatok prejaví hlavne na dýchaní. Dych je buď veľmi hlasitý a namáhavý alebo naopak slabý a povrchný. Na duchovnej úrovnisa energetické bloky prejavujú depresiami, skleslosťou. Pri strate energie sa človek stáva príliš zameraným na vlastné myšlienky a stáva sa skoro až maniakálnym.

V porovnaní s fyzioterapiou je 8 kusov brokátu komplexnejšou zdravotnou terapiou. Cieľom praktikovania tohto qi gongového súboru je uvoľnenie a spriechodnenie energetických dráh a toku qi. Okrem toho sa odstráni aj fyzická strnulosť čo priamo ovplyvní držanie tela a pohybový aparát. Tiež zlepší celý dychový a srdcovo cievny systém. V duchovnej oblasti sa človek viac uvoľní a zvýši svoju citlivosť voči svojmu okoliu.  

                                                     8 kuskov brokátu